profilaktyka kości

W ciągu całego życia jesteśmy wystawieni na ryzyko zapadnięcia na choroby różnorakiego rodzaju. Choroby kości także nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie ciała ludzkiego.
Składające się nań kości zawierają składniki mineralne, i pomimo, że stopniowo podlegają odnowie to są narażone na atak przez chorobę. A ta może przejawiać pochodzenie różnego typu. Do najczęściej występujących należą przyczyny: o charakterze dziedzicznym, wynikające z niedoborów witamin i minerałów, wywołane modyfikacjami w układzie hormonalnym oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Z wiekiem zwiększa się prócz tego zagrożenie wystąpieniem zrzeszotnienia kości.
zdrowe kości
Stan ten może wywoływać większą łamliwość kości. Początkowe fazy rozwoju choroby często pozostają niezauważane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – zlekceważony. Niestety, bo najbardziej satysfakcjonujące wyniki pozwala uzyskać szybko podjęte postępowanie terapeutyczne. Niezwykle ważne jest jednak głównie podejmowanie działań profilaktycznych. Wówczas nawet w starszym wieku będziemy mieli możliwość zachować sprawność fizyczną. Do poszczególnych elementów procedury zapobiegawczej zaliczamy: systematycznie wykonywane ćwiczenia ruchowe oraz odpowiednią, bogatą w składniki mineralne oraz witaminy dietę. Korzystnym posunięciem będzie też kontrola wagi, ponieważ nadwaga ma wyniszczający wpływ na kościec.

Dodaj komentarz